اگر قصد سفر هوایی با حیوان خانگی خود را دارید، باید در درجه اول از قوانین و مقررات شرکت هواپیمایی‌ای که با آن سفر می کنید آگاهی داشته باشید. چون هر شرکت هواپیمایی با توجه به مقررات کشورهای مبدأ، مقصد، ترانزیت و نوع هواپیماهای خود، قوانین مختلفی برای ارائه سرویس حمل موجود زنده دارد. توجه داشته باشید که هنگام خرید بلیط هواپیما و رزرو بلیط هواپیما، شرکت هواپیمایی‌ای را انتخاب کنید که قوانین ساده و منعطفی برای حمل حیوانات داشته باشد.
📍سلامت حیوان خانگی
📍کامل بودن مدارک:شناسنامه و گذرنامه حیوان و تأییدیه کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه
📍مجوز ورود به کشور مقصد (در صورت نیاز)
📍تکمیل فرم درخواست حمل موجود زنده
📍قفس مناسب
📍قفس باید محکم و تمیز باشد.
📍قفس،بدون چرخ باشد
📍برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه کافی بزرگ باشد
📍دارای قفل و بست مناسب باشد
📍دارای منافذ کافی جهت جریان هوا باشد
📍مانع از نشت مایعات گردد
📍عاری از هرگونه نقاط تیز و برنده باشد

🔺نکات مهم🔺

📍قوانین بیشتر شرکت های هواپیمایی اجازه بردن حیوانات و پرندگان به داخل کابین مسافران را به مسافر نمی دهد و حیوانات در بخش بار هواپیما حمل می شوند.

📍 در سفرهای خارجی، از چند هفته قبل از سفر باید به شرکت هواپیمایی‌ای که بلیط خود را از آن خریده اید اطلاع دهید که حیوان همراه خود دارید تا مجوزهای لازم را برایتان تهیه کنند

📍بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر ۲ قلاده سگ یا گربه و ۱۰ قطعه پرنده تزئینی می تواند در پرواز با خود حمل کند.

📍 مسافر موظف است چند ساعت پیش از پرواز غذاي سبك به حيوان دهد تا دچار ناراحتی نشود.

📍 هزینه‌ حمل حیوان و پرنده به صورت بار همراه مسافر، برابر با هزینه‌ مجموع وزن حیوان زنده و قفسی که در آن حمل می‌شود است.

📍 سگ راهنمای مسافران نابینا و ناشنوا مشمول پرداخت اضافه بار نمی ‌شود.

📍توصیه می شود در صورت به همراه داشتن حیوان، در تابستان و روزهای گرم از پروازهای شب یا صبح زود و در زمستان و روزهای سرد از پروازهای در طول روز استفاده کنید.

📍 بستن قلاده برای حیوان درون قفس ممنوع است.